jidlojeradost.cz
true
Udržitelnost v praxi: Jak GTH snižuje svou uhlíkovou stopu

Jídlo je radost

Udržitelnost v praxi: Jak GTH snižuje svou uhlíkovou stopu

V současné době, kdy je tlak na udržitelnost a ekologickou odpovědnost stále silnější, je pro společnosti klíčové přijímat opatření, která snižují jejich ekologický dopad. Firmy napříč různými odvětvími si uvědomují nutnost implementace „zelených iniciativ“ nejen pro ochranu životního prostředí, ale i pro zvýšení své konkurenceschopnosti a plnění regulativních požadavků. Jedním z příkladů těchto snah je přístup celé Skupiny GTH, která se rozhodla učinit významné kroky směrem k udržitelnosti.
obr1
Společnost GTH si nechala vypracovat podrobnou zprávu od renomované externí společnosti, která se zabývá výpočtem a snižováním uhlíkové stopy firem a tvorbou emisních benchmarků napříč odvětvími v rámci České republiky i na evropských trzích.
Pro společnost GTH byly zpracovány podrobné rozpady tvorby emisí „na jedno vydané jídlo“, „na milion EUR tržeb“, „na materiálové vstupy“, „na nakoupené energie“ a další přehledy týkající se snižování emisí v rámci její environmentální politiky. Společnost GTH dále obdržela hodnoty přímých i nepřímých emisí včetně srovnání s oborovými firmami jak v ČR, tak i na evropském trhu s výsledky, na základě kterých lze rozvíjet další strategie v oblasti udržitelnosti.

 
Analýza dle GHG Protokolu

 
GHG Protokol, jako standard pro výpočet uhlíkové stopy, umožňuje nejen měřit emise, ale také pomáhá posuzovaným společnostem plánovat a řídit jejich postupné snižování. Tato norma je v souladu s normou ISO 14064. Pro tuto analýzu byly do výpočtu zahrnuty všechny zdroje přímých a nepřímých emisí z nakupované energie.
 
V souladu s GHG Protokolem jsou skleníkové plyny vyprodukované přímou a nepřímou činností společnosti rozděleny do tří oblastí, tzv. „Scope 1“, „Scope 2“ a „Scope 3“:
graf1

Metodologie výpočtu emisí


Emise skleníkových plynů byly vypočítány v souladu s mezinárodní normou GHG Protokolu (GHGP) a technickou normou ČSN EN ISO 14064-1.
graf2

Rozdělení skleníkových plynů z pohledu uhlíkové stopy


V rámci studie bylo počítáno celkem se sedmi antropogenními skleníkovými plyny, které jsou relevantní z hlediska uhlíkové stopy společnosti. V tabulce jsou uvedeny hlavní zdroje těchto plynů, jejich názvy, zdroje a koeficient globálního oteplování.
tabulka1

Emise skleníkových plynů ve společnosti GTH

 
Měřené emise skleníkových plynů ve společnosti GTH za daný rok byly rozděleny do Scope 1 – 3 na přímé emise, nepřímé emise a ostatní nepřímé emise.
emise scopes
  • Scope 1: Přímé emise tvořily 2%, z toho většina pocházela ze spotřeby motorových paliv (benzín a nafta) ve vozidlech určených zejména pro rozvoz. Následovala spotřeba zemního plynu a fugitivní emise chladiv doplněných do chladicích zařízení.
  • Scope 2: Hlavním zdrojem nepřímých emisí, které představovaly 19% z celkových emisí, byla spotřeba tepla a elektrické energie, která je využívána především pro vaření a provoz jídelen/výdejen, nebo kanceláří (osvětlení, topidla, IT vybavení apod.).
  • Scope 3: V roce 2022 převažovaly v emisích skleníkových plynů ostatní nepřímé emise Scope 3, které byly generovány převážně spotřebou vstupních materiálů (zejména potravin), a spolu s odpady tvořily celkem 79%. Další významné emise v rámci Scope 3 byly způsobeny nakupovanými produkty a službami, logistikou vstupních materiálů a hotových výrobků, nebo energiemi (emise spojené s extrakcí surovin pro výrobu paliv, ztráty při distribuci elektrické energie a zemního plynu) a dopravou zaměstnanců do práce.
Do emisí tedy přispívaly zejména vstupy, jako jsou: materiály a odpady, nakoupené produkty a služby, logistika, výroba energie (včetně ztrát při distribuci), doprava a ubytování.
Benchmark dle emisí

Benchmark dle emisí na jedno vydané jídlo

 
Dle provedeného benchmarku v ČR, který byl proveden na základě dostupných informací z veřejných zdrojů, měla společnost GTH o cca 15% nižší emise na jedno vydané jídlo oproti druhé nejlépe hodnocené firmě v oboru gastronomie.

 
Emise z TOP 15 materiálových vstupů dle emisního faktoru

 
Pro zajímavost přikládáme tabulku zobrazující různé materiálové vstupy v oblasti gastronomie, které nejvíce přispívají k emisnímu faktoru.
tabulka2

Strategie společnosti GTH

 
Společnost GTH podniká konkrétní opatření, aby snížila svou uhlíkovou stopu a přispěla k udržitelnější budoucnosti a ve velké míře se také zapojuje do snižování svého ekologického odpadu.
  •  Strategie udržitelnosti: Jedním z hlavních cílů společnosti GTH je snižování emisí skleníkových plynů. Pro naplnění jejich cílů dochází k implementaci různých strategií, které zahrnují optimalizaci logistiky, efektivní využívání zdrojů a spolupráci s dodavateli na snižování emisních faktorů jejich produktů.
  • Optimalizace logistiky: V roce 2022 společnost GTH dosáhla významného pokroku v optimalizaci logistiky, což mělo přímý vliv na snížení emisí. Krácení vzdáleností mezi dodavateli a odběrateli přispělo k nižší spotřebě pohonných hmot a tím i ke snížení emisí CO2. Výrazného snížení dosáhla zejména u emisí spojených s logistikou vstupních materiálů a hotových výrobků.
  • Efektivní využívání zdrojů: Dalším dílčím cílem společnosti GTH je efektivní využívání elektrické energie a tepla. V roce 2022 do nepřímých emisí vstupovaly zejména energie pro provoz kuchyní, jídelen a kanceláří. GTH catering se dlouhodobě snaží optimalizovat využívání těchto zdrojů, například instalací energeticky úsporného osvětlení a spotřebičů.
  • Spolupráce s dodavateli: Společnost GTH také aktivně spolupracuje se svými dodavateli na snižování emisních faktorů surovin, které vstupují do jejich výroby, neboť hlavním zdrojem těchto emisí v roce 2022 byly materiály a odpady. Skupina GTH se snaží od svých dodavatelů získávat hodnoty emisních faktorů a preferuje takový výběr surovin, které mají nižší hodnoty emisí (např. rostlinné alternativy masa).
Konkrétní opatření

Konkrétní opatření

 
Společnost GTH catering zavedla několik konkrétních opatření na podporu udržitelnosti:
  1. Nákup zelené elektřiny: Závazek nakupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů, což přispívá ke snižování emisí skleníkových plynů.
  2. Omezení používání plastů: Orientace na snižování používání jednorázových plastů a jejich nahrazování ekologičtějšími alternativami.
  3. Recyklace a odpadové hospodářství: V rámci odpadového hospodářství usilovat v maximální možné míře o recyklaci a minimalizaci množství odpadu.

Výsledky a budoucí plány

 
V porovnání s naší konkurencí v oblasti gastronomie dosáhla společnost GTH v roce 2022 podstatně nižší průměrné emise „na jedno uvařené jídlo“. I pro další období máme ambiciózní plány, které zahrnují další snižování emisí prostřednictvím inovací a technologických vylepšení.  Náš závazek pro další posuzované období je snížení uhlíkové stopy o 10%
 
Udržitelnost pro nás není pouze marketingovým heslem, ale reálnou součástí našeho podnikání. Díky systematickému přístupu a konkrétním opatřením se nám daří snižovat náš ekologický dopad a přispívat k ochraně naší planety. Doufáme, že budeme inspirovat také další společnosti v gastronomickém oboru k zavádění dalších udržitelných praktik a strategií.
ESG Reporting a udržitelnost ve společnostech Skupiny GTH
ESG reporting se stává nezbytnou součástí podnikání pro většinu společností po celém světě, protože pomáhá firmám lépe řídit své environmentální, sociální a správní rizika a příležitosti.
Udržitelnost v praxi: Jak GTH snižuje svou uhlíkovou stopu
V současné době, kdy je tlak na udržitelnost a ekologickou odpovědnost stále silnější, je pro společnosti klíčové přijímat opatření, která snižují jejich ekologický dopad.
Moderní trendy ve firemním stravování
Poslední desetiletí se stále více firem zaměřuje na zlepšení zdraví a pohody svých zaměstnanců prostřednictvím zdravého stravování. Tento trend nejenže přispívá ke zlepšení celkového kondice zaměstnanců, ale také zvyšuje jejich produktivitu a spokojenost a přispívá k trendu udržitelného stravování.